Prodej nemovitosti osobou s omezenou svéprávností
15. listopadu 2024
Co omezení svéprávnosti osoby znamená?
Jde o zletilou osobu, jež trpí duševní poruchou, která není pouze přechodná, a z tohoto důvodu soud rozhodl o omezení její svéprávnosti. Současně soud určí opatrovníka, který za tuto osobu právně jedná. Většinou se jedná o osobu příbuznou. Osoba s omezenou svéprávností nemůže sama podepisovat právní dokumenty, tyto za ni podepisuje její opatrovník a zároveň určitá právní jednání, jako je prodej nemovitosti, podléhá schválení opatrovnického soudu. Úkolem opatrovnického soudu je zhodnotit, zda dané právní jednání není v neprospěch nesvéprávné osoby.
Jak v praxi takový prodej nemovitosti probíhá?
Při prodeji nemovitosti se uzavírá kupní smlouva a pokud kupující nemovitost financuje z hypotečního úvěru, uzavírá vlastník nemovitosti též zástavní smlouvu. Obě tyto smlouvy za osobu s omezenou svéprávností podepisuje její opatrovník s tím, že tyto smlouvy musí schválit příslušný opatrovnický soud. Opatrovnický soud zkoumá, zda prodej nemovitosti nepoškodí zájmy nesvéprávné osoby. Např. pokud tato osoba v nemovitosti bydlí a jiné bydliště zajištěné nemá, prodej nemovitosti neschválí. Dále zkoumá, na jaký účet bude vyplacena kupní cena nemovitosti. Tento účet musí být zřízen ve prospěch nesvéprávné osoby s tím, že opatrovník v určitém intervalu předkládá soudu, jak je s finančními prostředky nakládáno. Opatrovník je může využívat pouze ve prospěch nesvéprávné osoby (nikoli pro potřeby své).
Pokud soud shledá, že uzavření smluv je v souladu se zájmy nesvéprávné osoby, vydá o tomto rozhodnutí. Při vkladu práva do katastru nemovitostí je ke kupní smlouvě nutné přiložit i originál rozhodnutí soudu, jinak katastrální úřad zápis práva neprovede.
Schválení smluv opatrovnickým soudem trvá cca 3-6 měsíců. Prodej nemovitosti nesvéprávnou osobou tak v podstatě není oproti jiným prodejům nijak složitý, jen je celý proces o něco delší.
Prodej nemovitosti osobou nezletilou (dítětem)
V případě prodeje nemovitosti osobou nezletilou, probíhá celý proces podobně jako v případě osoby s omezenou svéprávností. Nezletilá osoba je osoba, která nedovršila věku 18 let. Taková osoba také není oprávněna činit právní jednání, tj. v případě prodeje nemovitosti podepisovat jakékoli smlouvy.
Za nezletilou osobu právně jednají její zákonní zástupci, což jsou rodiče nebo jí je soudem ustanoven opatrovník. Opatrovník se nezletilému ustanovuje v případě, kdy nemá ani jednoho z rodičů nebo v případě kolize zájmů. Např. pokud rodič chce darovat nemovitost svému nezletilému dítěti, tak nemůže na darovací smlouvě figurovat současně jako dárce a současně jako zákonný zástupce obdarovaného. V tomto případě podepisuje smlouvu za dítě ustanovený opatrovník.
Ostatní proces je pak stejný. Podepsané smlouvy též podléhají schválení opatrovnického soudu, který zkoumá, zda dané právní jednání je v souladu se zájmy dítěte.